Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Pratik Arapça Kursu
Pratik Arapça Kursu
Program Koordinatörü:
Prof. Dr. Ali BULUT

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi

İslami İlimler Fakültesi Kurs Koordinatörü
Programın Amacı:
 
    Fıkıh, Hadis, Tefsir gibi İslami İlimlerde ana kaynakların dili olduğu kadar İslam Dünyasında 250 milyon Müslümanın dili olan Arapça, bugün gerek ticarî ve iktisadî hayatta, gerekse turizm ve diplomasi alanında büyük önem arz etmektedir.
   
    Arapça metinleri okuyup anlama ve dilimize çevirme kadar Arapça konuşma ve yazma da önemlidir. Arapçayı, anadili olarak konuşan Arap akademisyenlerden; İngilizceyi, Fransızcayı, Almancayı anavatanında öğrenmek kadar anlamlı ve verimli olacaktır.
 
    Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi olarak İslami İlimler Fakültemizin yıllarca yurt dışında dil öğrenimi görmüş kadrolu Türk hocaları yanında; yabancılara Arapça öğretimi alanında uzman olan sözleşmeli Arap hocaların temelden ileri seviyeye kadar verecekleri derslerle Türkiye’de kaliteli ve seviyeli Arapça öğretiminin mümkün olduğunu göstermek en önemli hedeflerimizden biridir.
 
    Herhangi bir Arap ülkesine gitmeden ülkemizde Arapça öğrenilebileceğini, Arapça konuşulabileceğini ispat etmek istiyoruz.
Kurlar:
 
“Arapça” eğitim programı toplam 3 kurdan oluşmaktadır. 
 
 1. Başlangıç Seviyesi
 
 2. Orta Seviye
 
 3. İleri Seviye
Programın İçeriği:
 
    Bir kur eğitim süresi toplam 80 saattir. Her kurda ara sınav ve kur sonunda genel sınav yapılmaktadır. Kur sonundaki genel sınavda başarılı olan kursiyerler, bir üst seviyeye devam etme hakkını kazanmaktadır.
 
Kursiyer Profili:
 
    Arapça öğrenmek isteyen herkes, yaşı ve eğitim durumu ne olursa olsun bu kurlara katılabilir. Yeni başvuran bir kursiyerin katılacağı kur seviyesi, ilk gün yapılacak Seviye Tespit Sınavı ile belirlenmektedir. Kuran-ı Kerim okumayı bilen ya da İmam Hatip Lisesi mezunu olanlar kayıtta bu durumlarını belirtmelidirler.
  
Kur Açılma Şartları:
 
Yeterli kayıt olduğu takdirde kurs açılacaktır. Talep üzerine bayanlara özel sınıflar açılabilir.   
 
Kur Programı:
 
 1. Grup: Haftaiçi Akşam Kursları - Haliç Yerleşkesi
 
Pazartesi - Çarşamba - Cuma 
 18.00 - 20.30 arası.
 
 2. Grup: Haftasonu Gündüz Kursları - Topkapı Yerleşkesi
 
Cumartesi - Pazar
 10.00 - 15.00 arası.
 
Kursiyerlerimiz, hafta içi veya hafta sonu kurlarından hangisini tercih ettiğini kayıt esnasında açıkça belirtmelidir.
  
Eğitmen Kadrosu:
 
    Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nin Arapça öğretim alanında uzman Türk ve Arap Öğretim Üyelerinden meydana gelmektedir.
 
Eğitim Ücreti: 
    Toplam 80 saatlik bir kur ücreti: 750 TL. İndirim oranlarımız için TIKLAYINIZ.

Eğitim Materyali: 

 
    Derslerde okutulacak ve izlenecek eğitim materyali, alanında uzman Arap akademisyenler tarafından yeni hazırlanan ve Türkiye’de ilk defa Üniversitemiz tarafından 2013 Mart ayında bastırılan 8 ciltlik el-Lisanü’l-Ümm serisi kitapları ve CD’leri olacaktır. Bu kitap ve CD’ler kursiyerlerimize kütüphanemizde % 50 indirimle verilmektedir.
 
Özel Arapça Eğitim Programları: 
   
     İlahiyat Fakülteleri Arapça Muafiyet Sınavına hazırlık, Yüksek Lisans Temel İslam Bilimleri Sınavlarına hazırlık ya da Müftülük ve Vaizlik Sınavlarına hazırlık amacıyla, yeterli kayıt olduğu takdirde Özel Arapça Programları açılabilir.

     Ayrıca sağlık çalışanları, hac ve umre rehberleri, ithalat ve ihracat elemanları, turizm rehberleri, ticaret erbabı ve işadamları için de yeterli kayıt olduğu   takdirde Özel Arapça Programları açılabilir.

  Başvuru önkayıt formu ya da e-Mail üzerinden yapılmaktadır:    
fsmsem@fsm.edu.tr - fsmsem@gmail.com
 
 
 Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi